نفقه زوجه

نفقه

نفقه زوجه

نفقه زوجه : نفقه در لغت به معنی هزینه و خرجی است

با توجه به قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران بر طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه  زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود مثل مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان و حتی خادم البته در صورتی که زن عادت به داشتن خادم داشته باشد و یا به واسطه مریضی نیاز به آن داشته باشد.

موارد ذکر شده در این ماده حصری نیست و به  فقط جهت عنوان مثال ذکر شده است.

این یک مسأله کلی است که حقوق زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با شآن او است. از ملاک های مهم کارشناس برای تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان او می باشد.. و این حق زوجه است که نفقه را از همسر خود دریافت کند.

اما طبق قانون مدنی چنانچه زن از انجام وظایف زناشویی خودداری کند ،مرد هم قانونا می تواند از پرداخت نفقه همسر خودداری کند.

بر طبق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی هرگاه زن بدون مانع شروع از ادای وظایف امتناع کند در واقع تمکین نکند مستحق حق خود نخواهد بود.

تمکین بدین معنی است که زن باید در منزلی که شوهر اختیار کرده است ساکن شود و از شوهر در انجام وظایف خاص زناشویی اطاعت کند و در مسیر این امر که قانون مدنی مقرر کرده ریاست خانواده به عهده شوهر است، رفتار نماید.

به زنی که عمدا و بدون عذر قانونی و شرعی تمکین نکند ناشزه گفته می شود.

 

گروه وکلای دیده بان حقوق

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر با شعار صداقت در پیگیری کلیه دعاوی با بهره گیری از تیم حقوقی متخصص با کادری علمی اماده ارائه انواع خدمات حقوقی به شما عزیزان است.

از دیگر خدمات این تیم حقوقی پشتیبانی مشاوره ای موکلین تا بعد از انعقاد عقد و غیر موکلین در زمینه مشاوره های حقوقی برای حمایت از شما عزیزان ،

جهت پیشگیری از درگیری های حقوقی و اتلاف وقت و هزینه در دستگاه قضایی است.

جهت دریافت مشاوره با شماره های درج شده در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید.

———————————————————–

مطالب مرتبط:

راه حل چک مفقودی چیست؟

فریب در ازدواج

دیده بان حقوق امیر

طلاق

طلاق به درخواست زوجه

جرایم رایانه ای

امور حقوقی ایرانیان خارج از کشور

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button