متن اجاره نامه کوتاه

متن اجاره نامه کوتاه

برای نوشتن یک متن اجاره نامه کوتاه باید به نکات حقوقی و جزئیات آن بسیار توجه داشته باشید. اجاره نامه نوعی قرارداد حقوقی می باشد و دلیل نوشتن آن پیشگیری از مشکلات حقوقی احتمالی در آینده می باشد. خیلی وقت ها مشکلات زیادی بین مستاجر و صاحب ملک به وجود می آید که اغلب به دلیل عدم رعایت موارد حقوقی در قرارداد مابین آنها می باشد.

اجاره نامه از چندین بخش مختلف تشکیل می شود که برای تنظیم و نوشتن هر بخش آن باید به جزئیات و نکات حقوقی و قانونی آن بخش توجه زیادی کرد. در این مقاله تمامی این بخش ها را توضیح می دهیم و به بررسی مسائل مهم متن اجاره نامه کوتاه که آن را نظر حقوقی و قانونی بسیار جامع و بدون مشکل می کند، می پردازیم. شما می توانید برای تنظیم اجاره نامه دستی خود از یک وکیل باتجربه که دارای اطلاعات حقوقی کافی می باشد مشورت بگیرید تا به دلیل فقدان این اطلاعات در تنظیم اجاره نامه در آینده با مشکلی روبرو نشوید.

 می توانید برای مشاوره و تنظیم قرارداد اجاره نامه توسط وکیل مجرب و متخصص عقد قرارداد در گروه وکلای دیده بان حقوق امیر با شماره های 02188928452 و 09124726641تماس بگیرید.

آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57

متن اجاره نامه کوتاه
اجاره نامه کوتاه

مشخصات طرفین قرارداد

خوب است بدانید که نوشتن مشخصات طرفین قرارداد اگر چه کار ساده و پیش پا افتاده ای به نظر می رسد اما بسیار مهم هست که در نوشتن آن دقت کافی و لازم را داشته باشید. تمامی مشخصات طرفین باید دقیقا و عینا با شناسنامه آنها مطابقت داشته باشد به طور مثال ممکن است یکی از طرفین دارای دو اسم باشد که باید در قرارداد اسم شناسنامه ای او نوشته شود. حقوقدانان اغلب توصیه می کنند کد ملی طرفین و شماره شناسنامه آنها در قرارداد نوشته شود.

اهمیت حقوقی این بخش مربوط به احراز هویت و همچنین احراز مالکیت می باشد. منظور از احراز مالکیت این می باشد که ملک مورد اجاره تماما و کاملا به نام فرد موجر باشد. یعنی اطمینان حاصل کنید که ملک مشاع نباشد یعنی دارای شریک نباشد و حتما شش دانگ عرصه و اعیان ملک به نام فرد اجاره دهنده باشد. بی توجهی به احراز مالکیت ممکن است مشکلات زیادی را در آینده برای مستاجر به وجود آورد.

 

موضوع قرارداد

برای تنظیم بخش دوم یعنی همان موضوع قرارداد اجاره نامه باید حتما سند مالکیت ملک مورد اجاره را در اختیار بگیرید و تمامی مشخصات آن را در اجاره نامه ذکر کنید. 

همه مشخصات ملک مانند پلاک ثبتی اصلی، پلاک ثبتی فرعی، حوزه ثبتی، کد پستی، مساحت ملک، کاربری ملک، آدرس دقیق و … باید به طور دقیق در متن اجاره نامه کوتاه ذکر شود. با ذکر این مشخصات شما ملکی که مورد اجاره واقع می شود را به طور صریح و دقیق مشخص می نمایید. از دیگر موارد مهمی که حتما باید در اجاره نامه ثبت شود تعیین پارکینگ و انباری برای ملک می باشد تا مستاجر برای استفاده از آنها با دیگر ساکنین دچار اختلاف نشود. 

همچنین از دیگر جزئیات مشخصات ملک که باید در اجاره نامه ذکر شود وضعیت آب و برق و گاز می باشد که به صورت اختصاصی واحد مورد اجاره هست و یا با دیگر ساکنین به صورت اشتراکی می باشد. دقت کنید که در نوشتن مشخصات ملک هیچ یک از موارد و توضیحات را از قلم نیاندازید.

 

تعیین مدت اجاره

در مورد تعیین مدت اجاره در متن اجاره نامه کوتاه هرگز کوتاهی نکنید. حتی اگر موجر و مستاجر دارای روابط دوستانه باشند نباید از تعیین مدت اجاره و نوشتن آن صرف نظر کنند. 

کمااینکه قرارداد اجاره نامه یک عقد لازم می باشد پس باید مدت اجاره ملک مشخص و در قرارداد ذکر شود. بهتر است بدانید قرارداد اجاره ای که مدت در آن تعیین و ذکر نشده است از دید قانون ناقص و غیر معتبر می باشد.

 

تعیین مشخص مورد استفاده از ملک

لازم است در اجاره نامه توافق طرفین در نحوه بهره برداری و استفاده از ملک به طور صریح ذکر گردد برای مثال چنانچه ملک جهت استفاده مسکونی یا برپایی کلاس های آموزشی یا هر نوع استفاده دیگری به اجاره داده می شود، طرفین باید این موضوع را در قرارداد قید کرده و مستاجر موظف می باشد تنها در همان راستا از مورد اجاره استفاده کند.

 

تعیین میزان اجاره بها و نحوه پرداخت آن

میزان اجاره بها می بایست از قرار روزانه، ماهانه، سالانه و یا از قرار هر مدت زمان مشخص دیگری به طور دقیق پیش بینی و در قرارداد ذکر گردد. با توجه به اینکه عرف بر این است که صاحبین املاک مبلغی را به عنوان قرض الحسنه که اصطلاحا به آن پول پیش گفته می شود در ابتدای قرارداد از مستاجر دریافت می کند شاید این سوال در ذهن همگان ایجاد شود که آیا وجود این مبلغ الزامی است یا خیر؟ با توجه به اینکه تعیین میزان اجاره بها در اختیار طرفین قرارداد می باشد لذا پیش بینی یا عدم پیش بینی مبلغ قرض الحسنه نیز منوط به توافق طرفین است.

علاوه بر مبلغ اجاره بها پیشنهاد می شود که زمان و نحوه پرداخت اجاره بها نیز در قرارداد پیش بینی شود. به طور مثال ذکر گردد که مبلغ اجاره در چه تاریخ هایی باید پرداخت گردد و باید به چه شماره حسابی واریز شود.

همچنین می توان توافق نمود که مبالغ اجاره بها به وسیله اسناد تجاری از قبیل چک یا سفته به موجر پرداخت گردد که در اینصورت شماره چک ها و تاریخ آنها حتما باید در قرارداد ذکر شود.اما اگر هر یک از این اسناد در تاریخ سر رسید وصول نگردد به منزله عدم پرداخت بوده و صدور چک و سفته و تحویل آن به موجر به تنهایی پرداخت محسوب نمیگردد و پرداخت منوط به وصول آنها می باشد.

متن اجاره نامه کوتاه
اجاره نامه

تعیین خسارت تاخیر در پرداخت اجاره و تخلیه ملک

می توان در قرارداد اجاره مبلغی را به عنوان خسارت در نظر گرفت که چنانچه مستاجر در تاریخ مقرر اجاره بها را پرداخت نکند یا در زمان تحویل ملک را تخلیه ننماید ملزم گردد علاوه بر انجام تعهد اصلی مبلغی را به عنوان خسارت به موجر بپردازد. به طور مثال می توان ذکر کرد که روزانه مبلغ مشخصی در صورت تاخیر به مالک پرداخت گردد که به این مبلغ وجه التزام قراردادی گفته می شود.

 

تعیین شخص استفاده کننده از ملک

یکی از مواردی که حتما باید نسبت به آن دقت داشته باشیم این است که طبق قانون شخصی که ملک را اجاره می کند این حق را دارد که ملک را به شخص دیگری اجاره دهد مگر آنکه طبق قرارداد اجاره این حق توسط مالک از او سلب شده باشد لذا بخاطر داشته باشید که اگر تمایل ندارید که ملک شما توسط مستاجر به شخص دیگری اجاره داده شود حتما در قرارداد قید کنید که شخص مستاجر تنها می تواند از ملک شخصا بهره برداری نموده و اجازه انتقال آن را به صورت کلی یا جزئی به شخص دیگری را ندارد.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این نوشته منتشر شده در مطالب حقوقی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button