میزان ارث زن دوم از شوهر

میزان ارث زن دوم از شوهر

به طور کلی میزان ارث زن از شوهر خود در شرایط مختلف متفاوت می باشد. این شرایط شامل داشتن و یا نداشتن فرزند و همچنین وجود همسر دائمی دیگری غیر از زن اول نیز می باشد اما نکته مهم و قابل توجه دیگر در این موضوع شرایط لازم برای ارث بردن زوجه می باشد یعنی به طور کلی زن در چه شرایطی از همسر فوت شده خود ارث می برد که قانون مدنی درباره آن موارد زیادی را بیان کرده است.

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله تمامی شرایط و نکات مهم ارث زن را بیان می کند و به بررسی میزان ارث زن دوم از شوهر می پردازد.

در ادامه تمامی مطالب مهم و نکات لازم در مورد میزان ارث زن دوم از شوهراز نظر گروه وکلای دیده بان حقوق امیر گفته شده است. همچنین شما می توانید برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تنظیم وصیت نامه با شماره های 02188928452 و 09124726641تماس بگیرید.

آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57

در چه شرایطی زن از شوهر ارث می برد؟

ابتدا باید بدانیم در چه شرایطی زن از شوهر خود ارث می برد؟ این شرایط صراحتا در قانون مدنی بیان شده است و ما در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

  • مهم ترین ویژگی که زن برای ارث بردن از شوهر باید داشته باشد طبق ماده 940 قانون مدنی ایران این است که همسر دائمی او باشد یعنی همسر موقت و یا صیغه ای از شوهر خود ارث نمی برد. توجه داشته باشید که عقد دائمی باید حتما در دفاتر رسمی ثبت ازدواج ثبت شده باشد. البته در مواردی که عقد دائمی وجود داشته ولی به دلایلی تا زمان فوت همسر ثبت نشده باشد، باید دادخواست اثبات زوجیت خود را به همراه مدارک مربوطه و شهود از طریق دفاتر خدمات قضایی به دادگاه ارائه و تقدیم کند و در صورت تایید مقام محترم قضایی و گرفتن رای مثبت، می تواند سهم خود را از اموال همسر دریافت کند.
  • نکته بعدی در مورد سهم الارث همسر این است که هیچگاه نمی شود زن را از ارث ممنوع و محروم کرد. فقط در صورتی زن از ارث شوهر خود محروم می شود که همسر خود را کشته باشد و یا اصطلاحا او را به قتل رسانده باشد.
  • اما موضوع حائز اهمیت این می باشد که زن باید در هنگام فوت شوهر خود زنده باشد. یعنی اگر قبل از فوت زوج یا همان مرد، زن فوت کرده باشد ورثه او نمی توانند ادعایی مبنی بر سهم الارث از شوهرش داشته باشند.
میزان ارث زن دوم از شوهر
ارث زن دوم از شوهر

میزان ارث زن از شوهر

پیش از آن که به بررسی ارث زن دوم بپردازیم باید بدانیم به طور کلی میزان ارث زن از شوهر چقدر می باشد؟ میزان ارث زن به دو عامل بستگی دارد:

1- عامل اول داشتن فرزند می باشد

  • اگر مرد فوت شده دارای فرزند بوده باشد زن یک هشتم از اموال شوهر خود را به ارث می برد. نکته مهم این است که شرطی برای مشترک بودن فرزندان وجود ندارد و اگر فرزندان مرد متعلق به آن زن نباشند هم همچنان سهم الارث او یک هشتم کل اموال شوهر می باشد.
  • اگر مرد فوت شده هیچ فرزندی نداشته باشد، زن یک چهارم اموال شوهر خود را به ارث می برد.

2- عامل دوم تعداد همسران متوفی می باشد

  • اگر مرد فوت شده بیش از یک همسر داشته باشد و همچنین دارای فرزند نیز باشد میزان یک هشتم از اموال او بین همسرانش به اندازه برابر و مساوی تقسیم می شود. دقت کنید که منظور این نیست که هر زن به صورت جداگانه یک هشتم از اموال شوهر ارث می برد بلکه به طور کلی یک هشتم اموال را بین تعداد همسران او به صورت مساوی تقسیم می کنند. البته که همه زن ها باید در عقد دایم بوده باشند و طبق گفته های بالا همسر صیغه ای سهمی از ارث شوهر ندارد.
  • اگر مرد فوت شده دارای بیش از یک همسر دائمی باشد ولی هیچ فرزندی نداشته باشد میزان یک چهارم از اموالش بین همسران او به میزان مساوی و یک اندازه تقسیم می شود. همانطور که در بالا اشاره شد منظور دریافت یک چهارم از اموال به صورت جداگانه برای هر زن نیست و به طور کلی یک چهارم اموال بین تعداد آنها به صورت برابر تقسیم می شود.

 

نحوه محاسبه یک هشتم

همانطورکه گفته شد اگر زوجین دارای فرزند باشند سهم زن از اموال شوهرش یک هشتم می باشد. نحوه محاسبه یک هشتم به اینصورت می باشد که فرضا جمع میراث فرد فوت شده 800 میلیون تومان می باشد. حال این مبلغ به 8 قسمت تقسیم شده و یک قسمت آن که معادل 100 میلیون می باشد سهم الارث زن می شود. 

البته گروه وکلای دیده بان حقوق امیر متذکر می شود که ممکن است گاهی زوج در زمان حیات خود وصیت نامه دستی و یا رسمی تنظیم نماید و در آن میزان بیشتری از دارایی خود را به همسر خود واگذار کند. باید دقت داشته باشید که این میزان فقط تا یک سوم اموال مرد می تواند باشد و اگر در وصیت نامه دستی و یا رسمی بیش از یک سوم اموال وصیت شده باشد مورد قبول قانون نمی باشد. 

 

میزان ارث زن دوم از شوهر

حال که به طور کامل با شرایط ارث بردن زن از شوهر و میزان این ارث در شرایط مختلف آشنا شدیم به بررسی میزان ارث زن دوم از شوهر خواهیم پرداخت. این موضوع در ماده 942 قانون مدنی بیان شده است. این ماده اشعار دارد: در صورت تعدد زوجات ربع یا ثمن ترکه که تعلق به زوجه دارد بین همه آنان بالسویه تقسیم میشود.

پس در صورتی که مردی فوت نماید و دو زن داشته باشد میزان ارث زن دوم با توجه به داشتن و یا نداشتن فرزند تعیین می گردد. پس این موضوع را از دو جهت مورد بحث قرار می دهیم:

میزان ارث زن دوم از شوهر
ارث همسر دوم از شوهر

در صورتی که مرد فوت شده دارای فرزند باشد، یک هشتم از اموال او به صورت مساوی بین زنان او تقسیم خواهد شد. اگر مرد دارای دو همسر باشد ارث زن دوم نصف از یک هشتم اموال مرد خواهد بود.

در صورتی که مرد فوت شده فرزند نداشته باشد، یک چهارم از اموال او به صورت مساوی بین زنان او تقسیم خواهد شد. اگر مرد دارای دو همسر باشد ارث زن دوم نصف از یک چهارم اموال مرد خواهد بود.

 

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به توضیح و بررسی میزان ارث زن دوم از شوهر پرداخت و شرایط ارث بردن زن از شوهر را به صورت کامل برای شما شرح داد. شما می توانید برای پرسیدن سوالات خود درباره میزان سهم الارث و دریافت مشاوره تلفنی با شماره های 02188928452 و09124726641 تماس بگیرید و یا در صورت نیاز به مشاوره حضوری و بهره گیری از وکیل انحصار وراثت پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

 

3.6/5 - (8 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در مطالب حقوقی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button