استشهادیه شهود

پیش فروش آپارتمان به دو نفر

طرفین هر دعوایی که نزد مراجع قضایی مطرح می شود برای آن که حقیقت و درستی حرف های خود را به دادگاه ذی صلاح اثبات کنند تا بتوانند پیروز آن دعوا در دادگاه باشند باید برای تمامی ادعاهای خود اسناد و مدارک مورد تایید مراجع قضایی را ارائه دهند. یکی از اسنادی که ارائه آن بسیار کمک کننده و حائز اهمیت می باشد، استشهادیه شهود می باشد. استشهادیه نوعی فرم می باشد که شاهدین هر دعوا آن را به صورت کتبی تکمیل می کنند و پس از ذکر تمام وقایعی که شاهد آن بوده اند، آن را امضا می کنند و سپس تقدیم مراجع قضایی می کنند.

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به بررسی کامل استشهادیه، انواع آن، کاربرد آن و تفاوت های آن با شهادت شهود می پردازد و در ادامه نمونه هایی از متن استشهادیه شهود را نیز در اختیار شما قرار می دهد تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید. ضمنا اگر پس از مطالعه این مقاله همچنان سوالاتی در رابطه با استشهادیه و یا شهادت شهود داشتید می توانید برای دریافت مشاوره و راهنمایی از گروه وکلای دیده بان حقوق امیر با شماره های 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ و یا  02188928452 تماس حاصل فرمایید.

 

استشهادیه شهود چیست

همانطور که گفته شد شهادت شهود یکی از مدارکی می باشد که برای اثبات دعوا در قانون مدنی بسیار مهم است. فرضا دعوایی نزد دادگاه مطرح می شود که به جز طرفین دعوا اشخاص دیگری نیز از وضعیت و وقایع پیش آمده مطلع و با خبر هستند. در چنین شرایطی تعدادی از این افراد برای عنوان کردن واقعیت موضوعی که از اطلاع دارند نزد قاضی دادگاه می روند و تمامی وقایعی را که دیده اند و همچنین شنیده اند و به طور کامل از آن مطلع هستند بازگو می کنند و سوگند یاد می کنند که تمامی حرف های آنان راست می باشد.

اما گاهی پیش می آید که شاهدین از حضور در دادگاه به هر دلیلی امتناع می کنند و یا ممکن است تعداد آن ها بسیار زیاد باشد و شرایط حضورشان در دادگاه فراهم نباشد. در این موارد از استشهادیه که فرمی کتبی می باشد استفاده می شود.

تمام شاهدین گزارشات و اظهارات خود را در برگه ای مخصوص نوشته و با ذکر کامل مشخصات آن را امضا می کنند و سپس طرف دعوا آن را به دادگاه ارائه می دهد تا دادگاه بر اساس آن استشهادیه تحقیقات و همچنین اقدامات لازم را برای کشف حقیقت انجام دهد.

استشهادیه شهود
استشهادیه شهود

انواع اسشتهادیه

طبق بررسی هایی که تا اینجا صورت گرفت متوجه شدیم که استشهادیه یک نوع فرم مخصوص می باشد که شاهدین شهادت خود را به صورت کتبی و بر اساس حقیقت روی آن نوشته و در آخر برای تایید و تضمین حقیقت، آن را امضا می کنند. پس از استشهادیه کتبی می توان برای اثبات دعاوی زیاد و مختلفی استفاده نمود که با توجه به این موضوع، محتوای هر استشهادیه با توجه به موضوع دعوای مربوط به آن متفاوت می باشد. انواع مختلفی از استشهادیه وجود دارد که پرکاربرد ترین نمونه استشهادیه های حقوقی شامل موارد زیر می باشد:

استشهادیه محلی، استشهادیه اعسار از پرداخت هزینه دادرسی یا استشهادیه اعسار از پرداخت محکوم به، استشهادیه محل سند ازدواج، استشهادیه درخواست دفترچه بیمه خدمات درمانی، استشهادیه در خصوص حضور در دفترخانه و استشهادیه توهین 

باید توجه کنید که استشهادیه شهود باید بر اساس حقیقت و واقعیت تنظیم شود و برای اعتبار آن باید شاهدین آن را امضا کنند. اگر پس از تنظیم شدن یک استشهادیه فردی به دروغ و بر خلاف حقایق آن را تغییر داده و از آن استفاده کند مصداق جرم جعل می باشد و مطابق با قانون فرد جاعل مجازات می شود.

پس طبق گفته های بالا فردی که شهادت می دهد باید فرد نفع برنده از شهادت را به طور کامل بشناسد و در استشهادیه به طور کامل حقایق را بازگو کند و اگر بر خلاف آن استشهادیه ای بر خلاف حقیقت تنظیم شود دارای عواقب قانونی اعم از حقوقی و کیفری خواهد بود و به غیر از مجازات قانونی فرد باید خسارت های وارده به شخص مقابل را نیز جبران کند. دقت کنید که این خسارت می توند مادی و یا معنوی باشد.

 

کاربرد استشهادیه

معمولا قاضی برای استفاده از شهادت شهود در کشف حقیقت تشخیص می دهد که شاهدین باید نزد او حضور یافته و او نیز به استماع شهادت آن ها بپردازد . پس استماع شهادت شهود اکثرا اولویت بر تنظیم استشهادیه دارد. اما در دو مورد این اولویت جابجا می شود و استشهادیه شهود در دارای اهمیت و اولویت می باشد.

اولا در مواقعی که تعداد شهود زیاد است و امکان حضور تمامی شهود نزد قاضی دادگاه فراهم نیست.

دوما در مواردی که شاهدین با هر دلیلی حاضر به حضور نزد قاضی و یا مواجهه با طرف مقابل دعوا نیست.

 

تفاوت شهادت شهود با استشهادیه 

شهادت شهود به صورت حضوری نزد قاضی می باشد اما استشهادیه تنها اظهارات کتبی شاهدین می باشد

با استناد به مواردی که پیش تر گفتیم می توان گفت که استشهادیه در اولویت دوم در برابر شهادت شهود می باشد چرا که برای شهادت شهود باید شاهدین نزد قاضی حضور یافته و بعد از ادای حقیقت و توضیح واقعه سوگند یاد کنند که تمامی حرف هایشان بر پایه حقیقت و راستگویی می باشد که استشهادیه به علت نداشتن این مورد در اولویت دوم واقع می شود و اکثر قضات خواهان اسشتهادیه شهود برای کشف حقیقت می باشند مگر در موارد خاص.

ضمنا اعتبار شهادت شهود را قانون معتبر کرده و اگر به شهادت شهود خدشه ای وارد نباشد دادگاه باید بر اساس قانون حکم بدهد ولیکن در مورد استشهادیه اینگونه است که اعتبار و ارزش آن را دادگاه مشخص می کند.

استشهادیه شهود
استشهادیه شهود

نمونه متن استشهادیه شهود

در ادامه گروه وکلای دیده بان حقوق امیر یک نمونه متن استشهادیه محلی را برای شما بررسی می کند:

بسمه تعالی

استشهاد محلی

بدینوسیله از مطلعین و معتمدین محل که اطلاع کامل از هویت اینجانب و همسر بنده دارند تقاضا می نمایم تایید نمایند که اینجانب ………. فرزند………. همسر آقای/خانم …………… بوده و در آدرس …………………. سکونت دارم.

با تشکر

اینجانب ………… فرزند ……….. به شماره شناسنامه ………  گواهی مینمایم تمامی مطالب فوق صحیح و درست می باشد. امضا

اینجانب ………… فرزند ……….. به شماره شناسنامه ………  گواهی مینمایم تمامی مطالب فوق صحیح و درست می باشد. امضا

اینجانب ………… فرزند ……….. به شماره شناسنامه ………  گواهی مینمایم تمامی مطالب فوق صحیح و درست می باشد. امضا

اینجانب ………… فرزند ……….. به شماره شناسنامه ………  گواهی مینمایم تمامی مطالب فوق صحیح و درست می باشد. امضا

 

دفترخانه اسناد رسمی یا شورای اسلامی محل: 

صحت موارد فوق به همراه امضا واثر انگشت شهود مورد تایید می باشد . مهر و امضا

 

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به بررسی تمام نکات مهم در رابطه با استشهادیه و شهادت شهود و تفاوت آن ها پرداخت و در انتها یک نمونه شهادت نامه رسمی را برای شما بررسی کرد. اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتر درباره شهادت شهود و یا اسشتهادیه دارید می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و همچنین اگر شما نیاز به تنظیم استشهادیه دارید می توانید برای تنظیم آن توسط گروه وکلای دیده بان حقوق امیر با ما تماس بگیرید و پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

 

3.3/5 - (7 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در مطالب حقوقی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button