شرایط طلاق در دوران عقد

شرایط طلاق در دوران عقد

مطابق با رسم و رسومات جامعه ایران زمانی که زن و مرد با یکدیگر عقد می کنند از نظر شرعی و قانونی به یکدیگر محرم بوده و زن و شوهر محسوب می شوند. اما معمولا مرسوم است که زن و مرد پیش از برگزاری مراسم عروسی و یا رفتن به خانه مشترک برای زندگی از روابط زناشویی امتناع می کنند. بنابراین باکره بودن زن در دوران عقد برای بسیاری از خانواده ها موضوع مهمی می باشد اما اهمیت این موضوع زمانی افزایش پیدا می کند که زن و مرد در دوران عقد با اختلافاتی مواجه می شوند که باعث می شود تصمیم به جدایی بگیرند. در چنین موقعیتی باکره بودن زن هنگام طلاق موضوع مهمی می باشد که نه تنها آثار خانوادگی بلکه آثار حقوقی نیز خواهد داشت. گروه وکلای دیده بان حقوق امیر قصد دارد در ادامه این مقاله به موضوع شرایط طلاق در دوران عقد بپردازد.

 

جهت دریافت مشاوره از دیده بان حقوق امیر با شماره های زیر تماس حاصل فر مایید.

شماره تماس : 02188928542_02188928452

آدرس : تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57

 

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد

همانطور که می دانید طلاق بر سه نوع طلاق توافقی، طلاق به درخواست مرد و طلاق به درخواست زن می باشد. در این قسمت قصد داریم شرایط طلاق توافقی در دوران عقد را با هم بررسی نماییم:

زمانی از که طلاق توافقی صحبت می شود زن و مرد می بایست هر دو موافق به جدایی بوده و بر سر تمام مسائل مالی و یا غیر مالی مربوط به زندگی مشترک با هم به تفاهم رسیده باشند سپس متن توافق نامه خود را تنظیم نموده و از دادگاه مربوطه درخواست گواهی عدم سازش را داشته باشند. برای طی کردن این مراحل حتما باید هم مرد و هم زن راضی به جدایی باشند و در مورد مسائل زندگی مشترک به توافق رسیده باشند و اگر هر کدام از آن ها راضی به جدایی و اتمام زندگی مشترک نباشد دیگر طلاق توافقی معنایی نداشته و شخص خواهان جدایی می بایست مراحل دیگری را برای طلاق انجام دهد.

حال در مواقعی که زن و مرد در دوران عقد و پیش از انجام رابطه زناشویی تصمیم به جدایی و طلاق توافقی می گیرند نیز مانعی وجود نداشته و تنها باید هر دوی زن و مرد موافق جدایی بوده و سپس می بایست تمامی این مراحل طی شود. یعنی باید ابتدا در سامانه طلاق ثبت نام نمود و پس از شرکت در جلسات مشاوره که اجباری نیز می باشد و دریافت نتیجه آن به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی را تقدیم دادگاه ذی صلاح نمایند. دادگاه ذی صلاح برای این مورد دادگاه خانواده می باشد. بهتر است بدانید در صورت درخواست طلاق توافقی در دوران عقد و باکره بودن زن روند مراحل طلاق سریع تر انجام می شود.

نکته مهم دیگر در طلاق توافقی در دوران عقد این است که زن می بایست آزمایش باکرگی انجام داده و گواهی بکارت خود را به دادگاه ارائه نماید تا دادگاه حکم طلاق غیر مدخوله صادر نماید چرا که باکره بودن زن دارای آثار حقوقی می باشد که در انتها به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

شرایط طلاق از طرف مرد در دوران عقد

مطابق با قانون مدنی ایران مرد هر زمان که بخواهد می تواند با پرداخت حق و حقوق مالی به زوجه او را طلاق دهد و در واقع حق طلاق با مرد می باشد و نیازی به ارائه دلایل و مدارک به دادگاه برای جدایی نمی باشد.

حق و حقوق مالی زن شامل مهریه، اجرت المثل روزهای زوجیت و نفقه می باشد و به جز تمامی این حقوق مرد می بایست نیمی از اموالی را که پس از ازدواج به دست آورده است در هنگام طلاق دادن زن نیز به او پرداخت نماید.

مرد برای مطلقه نمودن همسر خود می بایست در سامانه طلاق ثبت نام نموده و پس از دریافت نتیجه مشاوره به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست طلاق خود را به دادگاه تقدیم نماید سپس با دریافت گواهی عدم سازش از طرف دادگاه می بایست به محضر مراجعه نموده و طلاق را ثبت نماید.

حال اگر مرد بخواهد در دوران عقد همسر خود را طلاق دهد نیز مانعی وجود نداشته و همچنان به رضایت زن برای طلاق نیازی ندارد و تنها می بایست برای طلاق حقوق مالی زن را به او پرداخت نماید با این تفاوت که اگر در دوران عقد رابطه جنسی بین زوجین برقرار نشده باشد و زن باکره باشد تنها نصف مهریه مشخص شده در عقد نامه به زن تعلق می گیرد و مهریه او کامل نمی باشد.

 

شرایط طلاق از طرف زن در دوران عقد

همانطور که می دانید زن برای طلاق نیاز به ارائه دلایل و مستندات محکمی به دادگاه دارد و نمی تواند هر وقت که دلش خواست خود را مطلقه نماید. مثلا اگر زن در شرایط عسر و حرج شدیدی باشد و ادامه زندگی مشترک برای او غیر ممکن باشد می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید. البته در مواقعی ضمن عقد مرد حق طلاق را به زن می دهد که در این صورت زن برای طلاق نیازی به ارائه دلایل به دادگاه نخواهد داشت.

ممکن است زمان عقد زن با شرایطی مواجه شود که تصمیم بگیرد پیش از آغاز زندگی مشترک از مرد طلاق بگیرد. فرض کنید در دوران عقد زن متوجه اعتیاد شدید در مرد شده و یا مرد در این دوران اقدام به کتک زدن همسر خود نماید در چنین شرایطی زن می بایست در سامانه طلاق ثبت نام نموده و پس از برگزاری جلسات مشاوره و دریافت نتیجه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست خود را همراه با دلایل و مستندات به دادگاه تقدیم نماید.

در این نوع طلاق نیز زن می بایست آزمایش بکارت انجام داده و نتیجه آن را به دادگاه ارائه نماید تا برای او حکم طلاق بائن غیر مدخوله صادر شود چرا که این نوع طلاق آثاری دارد که در ادامه آن را بررسی می نماییم.

شرایط طلاق در دوران عقد

آثار طلاق در دوران عقد

زمانی که زن و مرد بخواهند در دوران عقد به زندگی مشترک پایان دهند و در این دوران از رابطه زناشویی امتناع کرده باشند و زن باکره باشد طلاق آن ها دارای تبعات و آثاری می باشد به همین علت زن باید آزمایش بکارت انجام داده و گواهی سلامت بکارت خود را به دادگاه ارائه دهد معمولا برای انجام این آزمایش دادگاه زن را به پزشکی قانونی معرفی می نماید. حال به بررسی آثار طلاق در دوران عقد می پردازیم:

اولین اثر این نوع طلاق نداشتن مدت عده برای زن می باشد یعنی پس از طلاق مرد دیگر نمی تواند به همسر خود رجوع کرده و دوباره با او زندگی نماید.

با توجه به نبود مدت عده برای زن دیگر نیازی به نگه داشتن عده توسط زن نیست و پس از طلاق زن می تواند بلافاصله مجدد ازدواج نماید.

مهم ترین اثر طلاق بائن غیر مدخوله میزان مهریه زن می باشد. اگر در دادگاه ثابت شود که هنگام طلاق زن باکره می باشد تنها نصف مهریه تعیین شده در عقد نامه به او تعلق می گیرد.

از دیگر آثار این نوع طلاق می توان به این موضوع اشاره نمود که اگر زن هنگام طلاق باکره باشد می تواند پس از مراحل ثبت طلاق اقدام به تعویض شناسنامه خود و حذف نام همسر سابق از شناسنامه نماید.

 

کلام آخر

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به بررسی شرایط طلاق در دوران عقد و آثار و تبعات باکره بودن زن به هنگام طلاق پرداخت. شما می توانید برای پرسیدن سوالات خود درباره طلاق در دوران عقد و دریافت مشاوره تلفنی با شماره های 02188928452 و 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ تماس بگیرید و یا برای مشاوره حضوری با وکیل طلاق و خانواده ما پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در خانواده,طلاق می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button