وکیل طلاق

پیش فروش آپارتمان به دو نفر

امروزه بسیار شاهد مشکلات متعدد در خانواده ها می باشیم که اغلب منجر به طلاق بین زن و مرد می شود. وقتی زن و مردی به علت اختلافات تصمیم به جدایی می گیرند می توانند به صورت توافقی از هم جدا شوند. طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زوجین با توافق بر سر حقوق یکدیگر اقدام به جدایی میکنند اما ممکن است مرد رضایت به جدایی نداشته باشد و زن درخواست طلاق داشته باشد که در این مواقع چون در قانون ایران حق طلاق برای مرد می باشد آن را سخت ترین نوع طلاق می دانند.

جهت دریافت مشاوره از دیده بان حقوق امیر با شماره های زیر تماس حاصل فر مایید.

شماره تماس : 02188928542_02188928452

آدرس : تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57

وکلا اکیدا توصیه می کنند بدون مشورت و یا داشتن وکیل مجرب و متخصص در این امر وارد مراحل طلاق به درخواست زوجه نشوید. چرا که طی کردن این مراحل نیازمند اطلاعات حقوقی کافی برای ارائه دلایل مورد تایید برای قاضی می باشد. وکیل طلاق در واقع همان وکیل خانواده می باشد که تخصص و تجربه کافی در پرونده های طلاق را دارد و می تواند تمامی پرونده های طلاق را با موفقیت به نتیجه برساند. گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله درباره انواع طلاق و میزان ضرورت حضور وکیل در هر پرونده صحبت خواهد کرد.

 

طلاق توافقی

طلاق توافقی همانطور که از نام آن پیداست توافق برای جدایی با شروط مورد موافقت واقع شده بین زن و شوهر می باشد. در واقع در طلاق توافقی مانند طلاق به درخواست زوجه و یا طلاق به درخواست زوج، دیگر نیازی به اثبات شرایط عسر و حرج یا شروط مندرج در سند نکاح یا اثبات شرط ضمن عقد نیست بلکه زن و شوهر هر دو خواهان جدایی می باشند و بر مسائل حقوق خانوادگی مثله مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، حضانت فرزند یا فرزندان مشترک ، نفقه آنان ، نحوه ملاقات فرزندان صغیر ، جهیزیه و سایر امور توافق می نمایند. 

وکیل طلاق
وکیل طلاق

اگر زن و شوهر با یکدیگر توافق نمایند که به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند هم در زمان تنظیم دادخواست هم در جریان تشکیل پرونده تا اخذ گواهی عدم امکان سازش و هم در هنگام مراجعه به دفتر خانه طلاق و امضاء سند طلاق باید مشترکاً حضور داشته باشند یا اگر وکیل اخذ نموده اند تا انتها هر دو وکیل باید حضور داشته باشند . چنانچه در هر مرحله یکی از طرفین علیرغم امضاء دادخواست یا اخذ گواهی عدم امکان سازش ، از ادامه کار منصرف شود، طلاق به ثبت نمی رسد و تمام شروطی که توافق شده نیز از بین می رود و به حالت اول باز میگردد .

بسیاری از زوجین هنگام تنظیم شروط ، دچار اشتباه می شوند و هر شرطی را جداگانه اجرا یا ساقط می کنند این در حالی است که این روش اشتباه است مثلاً معمولاً برای زوجه ، حضانت فرزند مشترک که به وی سپرده شود بسیار دارای اهمیت می باشد و معمولاً مادران حاضر هستند مهریه و نفقه و سایر حقوق زوجیت را به شوهر خود بذل کنند اما حضانت فرزند مشترک را حتی بعد از اتمام دوره حضانت خویش و در زمانی که حضانت به عهده پدر است را دریافت کنند .

لذا غافل از این نکته هستند که حضانت ، هم حق و هم تکلیف پدر و مادر می باشد و اگر مثلاً پدری ، حضانت را به همسرش ( یعنی مادر بچه ) واگذار کند می تواند هر وقت که بخواهد ازسپردن حضانت امتناع کند و دوباره فرزندش را پس بگیرد زیرا تکلیف ، ساقط شدنی نیست. به همین علت حضور وکیل طلاق حتی در طلاق های توافقی نیز بسیار مهم می باشد زیرا ممکن است یک اشتباه ساده نتیجه جبران ناپذیری را داشته باشد.

 

طلاق به درخواست زوجه

طلاق به درخواست زوجه : طبق قانون مدنی، زن از سه طریق می‌تواند به طلاق دست یابد.

۱ـ   جلب موافقت شوهر با دادن مقداری مال به او

اگر زنی به هر دلیل از شوهرش ناراضی باشد  و به عبارتی «کراهت» داشته باشد با توجه به اینکه اختیار طلاق با مرد است ،  با دادن مالی به شوهرش که می‌تواند این مال قسمتی یا تمام مهریه‌اش باشد، نظر و موافقت او را برای طلاق جلب کند . قانون مدنی از این نوع طلاق به عنوان طلاق “خلع” یا طلاق “مبارات” نام می‌برد و برای مرد در این نوع طلاق حق رجوع نیست. این نوع طلاق شایع‌ترین نوع طلاق است.

 

۲ ــ مراجعه به دادگاه و درخواست طلاق

 در این نوع طلاق زن باید جهات قانونی درخواست خود را که قانون مشخص کرده است در دادگاه ثابت کند که این موارد عبارتند از:

 الف: امتناع شوهر از دادن نفقه یا عجز وی از پرداخت 

 در صورتی که  زن بتواند این امر را در دادگاه ثابت کند دادگاه شوهر را اجبار به طلاق خواهد کرد و اگر شوهر حکم دادگاه را اجرا نکند و زن را طلاق ندهد قاضی یا نماینده او به جای شوهر اقدام به طلاق و امضای سند خواهد کرد.

اثبات عدم پرداخت نفقه و یا عجز از آن، یکی از بحث‌ برانگیزترین مسائل قضایی دادگاه خانواده است؛ زیرا زن با توجه به نفقه گذشته که پرداخت نشده و بیم از آینده به دادگاه مراجعه می‌کند اما در منظور از نفقه‌ای که خودداری از پرداخت آن موجب طلاق شده است اختلاف وجود دارد. بعضی نفقه را شامل نفقه گذشته و آینده می‌دانند و برخی آن را به نفقه آینده محدود کرده‌اند و معتقدند نفقه گذشته دینی است بر عهده شوهر مانند دیون دیگر. بنابراین مبنای طلاق در طلاق ، خودداری شوهر از دادن نفقه آینده و عدم امکان ادامه زندگی زناشویی است.

ب: عسر و حرج

قانون مدنی در ماده ۱۱۳۰ به زن این حق را داده است در صورتی که ادامه زندگی برای وی با مشقت همراه باشد مشمول عسر و حرج قرار گرفته و از دادگاه درخواست طلاق نماید و تبصره این ماده مصادیق عسر و حرج را برشمرده است.

۱(ترک زندگی خانوادگی از  سوی مرد

2(اعتیاد مرد  به یکی از انواع مواد مخدر به طوری که به اساس زندگی خلل وارد سازد

۳(محکومیت قطعی مردبه حبس ۵ سال یا بیشتر

۴(ضرب و شتم و هرگونه سوءرفتار

۵(ابتلا مردبه بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری که زندگی مشترک را مختل سازد.

باید توجه داشت ، مواردی که قانون از آنها نام برده ، حصری نیست و تنها مصادیقی از عسر و حرج است. بار اثبات هر یک از این موارد بر دوش زن است و زن باید در دادگاه مورد ادعای خود را ثابت کند و ممکن است عکس این مورد نیز در دادگاه اتفاق بیفتد یعنی مرد در دادگاه ثابت کند که ادامه زندگی برای زن مشقت‌بار و غیرقابل تحمل نیست.

ج: غیبت شوهر بیش از چهار سال

 بر اساس ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی هرگاه مرد چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد زن او می‌تواند تقاضای طلاق کند.

وکیل طلاق
وکیل طلاق

۳ ـ توسل به شروط ضمن عقد نکاح و گرفتن وکالت برای طلاق

ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی عنوان می‌کند طرفین عقد ازدواج می‌توانند در ضمن عقد نکاح هر شرطی را که مخالف مقتضای عقد نکاح نباشد بگذارند. بر اساس این ماده زن می‌تواند در ضمن عقد شرایطی را بر شوهر بار کند که در صورت تخلف مرد، زن وکالت در طلاق دارد. در دفاتر ثبت ازدواج و همچنین در قباله‌های ازدواج مطالبی تحت عنوان شرایط ضمن عقد چاپ شده ،این شروط شامل انتقال تا نصف دارایی و شرط وکالت بلاعزل برای طلاق در برخی موارد است.

در زمینه وکالت بلاعزل  به زوجه در قباله‌های ازدواج، مرد به زن در ۱۲ مورد وکالت می‌دهد در صورت وقوع هریک از این ۱۲ شرط  به دادگاه مراجعه کرده و خود را مطلقه سازد که این موارد عبارتند از:

۱- خودداری شوهر از دادن نفقه

۲- سوءرفتار یا معاشرت مرد

۳- ابتلا شوهربه امراض صعب‌العلاج

۴- جنون در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.

۵- عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه منافی مصالح خانوادگی و حیثیت زن است.

۶- حبس مرد به پنج سال یا بیشتر .

۷- ابتلا مرد به هرگونه اعتیاد مضر.

۸- ترک زندگی از سوی مرد بدون عذر مواجه.

۹- محکومیت قطعی مرد به هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر که ارتکاب جرم مغایر حیثیت خانوادگی زن باشد.

۱۰- عقیم بودن مرد یا عوارض جسمانی دیگر که منجر به این شود که پس از گذشت ۵  سال صاحب فرزند نشوند.

۱۱- مفقودالاثر شدن زوج

۱۲- مرد  همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.

با توجه به این موارد ذکر شده مشاهده می‌شود که اکثر آنها یا از ماده ۸ قانون حمایت از خانواده سال ۵۳ گرفته شده است و یا در ماده ۱۱۳۰ در ذکر مصادیق عسر و حرج از آنها نام برده شده است. اما فرق این شروط با موارد ذکر شده در این است که مرد این اختیار را دارد که هر کدام از شروط را که صلاح دانست بپذیرد و اجباری در پذیرش همه موارد ذکر شده و سایر شروط نیست.

 

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به بررسی طلاق توافقی و طلاق به درخواست زوجه پرداخت تا شما به پیچیدگی قوانین هر نوع طلاق پی ببرید. در کشور ما قوانین بسیار سخت گیرانه ای برای طلاق وضع شده است چرا که از خراب شدن روابط خانوادگی بر سر اختلافات سطحی جلوگیری شود.

پس بهره گیری از وکیل طلاق از همان ابتدای امر حتی در طلاق های توافقی بسیار حائز اهمیت می باشد تا پرونده طلاق با شکست مواجه نشود. شما می توانید برای مشاوره در رابطه با انواع طلاق و بهره گیری از وکیل طلاق گروه وکلای دیده بان حقوق امیر با شماره 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ تماس گرفته و پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

3.7/5 - (12 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در مطالب حقوقی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button