مدارک گرفتن حق طلاق

مدارک گرفتن حق طلاق

همانطور که می دانید در قانون ایران حق طلاق با مرد می باشد. اما گاهی زوجین با هم توافق می نمایند که مرد وکالت حق طلاق را به زن بدهد و این امتیاز بزرگی برای زن می باشد. بسیار مهم است که بدانید حق طلاق حتما می بایست در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده و به صورت سند رسمی باشد اما راه دیگر برای گرفتن حق طلاق آن است که ضمن عقد درباره آن شرط شود و در سند ازدواج ثبت شده و به امضای مرد برسد.

زمانی که مرد حق طلاق را به زن می دهد به این معنا نیست که دیگر او حق طلاق را ندارد بلکه در این صورت هم مرد و هم زن دارای حق طلاق می باشند. گروه وکلای دیده بان حقوق امیر قصد دارد در ادامه این مقاله حق طلاق را بررسی نماید و سپس مدارک گرفتن حق طلاق را شرح دهد.

شماره تماس : 02188928542_02188928452

آدرس : تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57

حق طلاق

همه ما می دانیم که مطابق با قانون مدنی ایران مرد دارای حق طلاق می باشد یعنی هر زمان که بخواهد می تواند حق و حقوق همسر خود را پرداخت کرده و او را طلاق دهد. اما در مورد زن اینطور نیست و نمی تواند هر وقت که بخواهد خود را مطلقه نماید البته این موضوع به این معنا نیست که زن کلا نمی تواند خود را مطلقه نماید بلکه قانون گذار برای زن نیز شرایطی را در نظر گرفته است که اگر به دلایل قابل استناد و قانونی دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نبود بتواند خود را مطلقه نماید. اما همانطور که می دانید طلاق از طرف زوجه جزو پرونده های سخت حقوقی بوده و پیچیدگی های زیادی دارد. 

گاهی زوجین با هم به توافق می رسند تا مرد وکالت حق طلاق را به زن بدهد تا زن نیز در صورت خواست جدایی بتواند از آن استفاده نموده و خود را مطلقه نماید. مرد به دو صورت می تواند حق طلاق را به زن بدهد که در ادامه هر دو صورت را بررسی می نماییم.

دادن وکالت ضمن عقد نکاح :

این بهترین روش برای دادن حق طلاق به زن می باشد. برای این کار زن می بایست وکالت حق طلاق را جزو شرط های اصلی هنگام عقد ذکر کرده تا در عقدنامه به ثبت برسد. اگر مرد با این موضوع موافقت داشته باشد می بایست هنگام عقد و امضای عقدنامه حق طلاق را به زن بدهد.

البته دقت داشته باشد که این موضوع را نمی شود ضمنی بیان نمود و حتما می بایست در عقدنامه ثبت شود تا رسمیت پیدا کرده و معتبر باشد و در این روش در صورتی که حق طلاق در عقدنامه ذکر نشده باشد فاقد اعتبار قانونی و بی اثر می باشد. این روش را اغلب هنگام عقد انجام داده و دارای پیچیدگی نمی باشد.

دادن وکالت در دفتر اسناد رسمی :

روش دیگر برای دادن حق طلاق به زن مراجعه به دفتر اسناد رسمی می باشد. اگر مرد هنگام عقد حق طلاق را به زن نداده باشد و پس از ازدواج تصمیم بگیرد که این کار را انجام دهد زوجین می بایست به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نموده و درخواست تنظیم وکالت حق طلاق را داشته باشند. سپس این وکالت تنظیم شده و می بایست به امضای هر دوی آن ها برسد. دقت داشته باشید که این وکالت در صورتی سند رسمی و معتبر شناخته می شود که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد و در غیر این صورت فاقد اعتبار قانونی می باشد.

مدارک گرفتن حق طلاق

نکات مهم حق طلاق

وکالت حق طلاق نیز همانند تمامی وکالت ها دارای نکته های مهمی می باشد که دانستن آن بسیار لازم است. در ادامه این نکات را با هم بررسی می نماییم:

در صورتی که پس از دادن وکالت حق طلاق هر کدام از زوجین فوت نماید این وکالت به لحاظ حقوقی و قانونی باطل و بلااثر می شود.

در صورتی که پس از دادن وکالت حق طلاق هر کدام از زن و یا مرد به جنون مبتلا شوند این وکالت باطل شده و به لحاظ قانونی بلااثر می شود.

اگر وکالت نامه به صورت بلاعزل تنظیم نشده باشد در این صورت مرد می تواند هر موقع که بخواهد همسر خود را عزل نموده و حق طلاق را از او بگیرد که در این صورت نیز وکالت نامه باطل می شود اما اگر وکالت نامه به صورت بلاعزل تنظیم شده باشد مرد هیچ وقت نمی تواند همسر خود را عزل کرده و آن را باطل نماید.

 

مدارک گرفتن حق طلاق

برای به ثبت رساندن وکالت حق طلاق نیاز است تا مدارکی را به دفتر اسناد رسمی ارائه نمایید که در صورت نبودن این مدارک نمی توان وکالت حق طلاق را تنظیم نمود. این یکی از پرتکرار ترین سوالاتی است که اغلب افراد در مورد حق طلاق می پرسند که چه مدارکی را باید به دفتر اسناد رسمی و یا کنسولگری ارائه نماییم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم هیچ مدرک پیچیده و یا خاصی برای این کار لازم نمی باشد و شما تنها می بایست مدارک شناسایی معتبر خود به انضمام اسناد ازدواج یعنی عقدنامه را به دفتر اسناد رسمی و یا کنسولگری ارائه نمایید.

 

کلام آخر

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به بررسی حق طلاق پرداخت و سپس مدارک گرفتن حق طلاق را شرح داد. دقت داشته باشید که پس از توافق با همسر خود در رابطه با حق طلاق پیش از هر اقدامی از یک وکیل طلاق و  خانواده مجرب مشاوره گرفته تا بهترین و درست ترین راه را انتخاب نمایید. شما می توانید برای پرسیدن سوالات خود درباره حق طلاق و دریافت مشاوره تلفنی با شماره های 02188928452 و 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ تماس بگیرید و یا برای مشاوره حضوری با وکیل خانواده ما پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

 

5/5 - (3 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در خانواده,طلاق می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button