مجازات جعل عنوان دکتر

مجازات جعل عنوان دکتر

شاید شما هم تاکنون با افرادی روبرو شده باشید که خود را به دروغ پزشک معرفی نموده تا با استفاده از این عنوان جعلی منفعتی را برای خود رقم بزنند. به طور مثال افرادی که هنگام ازدواج با فریب فرد مقابل اقدام به جعل عنوان پزشک می نمایند و یا افرادی که از این شیوه استفاده نموده و برای خود مطب دایر می نمایند تا از این طریق به پول و منفعت به دست آورند.

این افراد با جعل عنوان اقدام به کلاهبرداری می نمایند. باید بدانید که جعل عناوین علمی مانند عنوان دکتر جرم بوده و قانون برای آن مجازات در نظر گرفته است. بسیار مهم است که پیش از مراجعه به پزشک تحقیقات لازم را در مورد مشخصات او و همچنین تحصیلات او انجام دهید تا در دام افراد سودجو و کلاهبردار نیوفتید. گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله قصد دارد مجازات جعل عنوان دکتر را بررسی نموده و تمامی موارد مرتبط با آن را شرح دهد.

چنانچه شما به دنبال وکیل متخصص در تهران می باشید می توانید برای مشاوره تلفنی با ما با شماره های 02188928452 و 09124726641 تماس گرفته و یا برای مشاوره حضوری پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

جعل عنوان دکتر

با مراجعه به مراجع قضایی بسیار شاهد افرادی خواهیم بود که مرتکب جرم جعل عنوان شده اند. یکی از عناوینی که افراد سودجو اقدام به جعل آن می نمایند عنوان پزشک می باشد. افراد بسیار زیادی هستند که در دام این کلاهبرداران افتاده اند و به آن ها خسارت های مادی و معنوی زیادی وارد شده است. اما خوشبختانه قانونگذار این جرم را در قانون پیش بینی کرده است و برای آن مجازات تعیین کرده است. 

مطابق با ماده واحده قانون مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی که اشعار دارد: 

استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند اینها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می گردد توسط هر فرد برای خود مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأیید رسمی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. مرتکبین استفاده غیر مجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده (556) فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

از این ماده در می یابیم که هر فردی مدعی عنوان دکتر بود می بایست مدرک مرتبط معتبر و مورد تایید رسمی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشد. پس افرادی که ادعا می کنند از دانشگاه های معتبر خارج از کشور مدرک خود را اخذ نموده اند اما این مدرک توسط وزارتخانه های فوق الذکر تایید رسمی نشده باشد مرتکب جرم جعل عنوان دکتر شده اند.

مجازات جعل عنوان دکتر

نصب تابلو پزشک بدون مدرک

حال این سوال پیش می آید که اگر فردی اقدام به نصب تابلو با عنوان پزشک نموده اما مدرک معتبری نداشته باشد همچنان مرتکب جرم جعل عنوان پزشک شده است یا خیر؟

برای پاسخ دادن به این سوال می بایست نگاهی به تبصره ماده واحده قانون مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی بیاندازیم. در تبصره این ماده آمده است که:

استفاده غیرمجاز از عناوین فوق شامل استفاده در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما (سایت) یا نطق در مجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی خواهد بود.

مطابق با این تبصره در صورتی که جعل عنوان در تبلیغات عمومی اتفاقات افتد جرم محسوب می شود. نصب تابلو در خیابان هم یک جنبه تبلیغاتی دارد پس فردی که بدون مدرک مرتبط اقدام به نصب تابلو در خیابان نماید نیز مجرم شناخته شده و مستوجب مجازات خواهد بود.

دقت داشته باشید که در این تبصره به وضوح گفته شده است که برای تحقق جرم می بایست جنبه عمومی و نمایش بیرونی آن را در نظر گرفت. حالا منظور این عبارت چیست؟ یعنی اگر فردی در زندگی خصوصی خود مانند خانواده خود را دکتر معرفی نماید ولی این ادعا را در مجامع عمومی مطرح نکرده باشد مجرم شناخته نخواهد شد.

 

غیرقابل ‌گذشت ‌بودن جرم جعل عنوان دکتر

همانطورکه می دانید جرایم به دو دسته قابل گذشت و غیرقابل گذشت تقسیم می شوند.

جرم هایی را قابل گذشت می نامند که جنبه خصوصی داشته و پرونده دارای شاکی خصوصی می باشد. در این جرایم در صورتی که شاکی خصوصی از شکایت خود صرف نظر کرده و رضایت دهد دادگاه نیز گذشت کرده و مسئله تمام می شود.

اما در مقابل جرم هایی که به غیر از جنبه خصوصی، جنبه عمومی نیز داشته باشند، دادستان به عنوان مدعی العموم و از طرف کل جامعه به بررسی اتهام می پردازد. در این نوع جرایم اگر حتی شاکی پرونده رضایت دهد تحقیق و رسیدگی به پرونده متوقف نخواهد شد و مراجع قضایی جرم را از جنبه عمومی آن بررسی می نمایند.

در ماده 104 قانون مجازات اسلامی جرایم قابل گذشت عنوان شده است و با دقت و مطالعه آن درمی یابیم که جرم جعل عنوان دکتر در این ماده ذکر نشده است. پس این جرم از مصادیق جرایم غیر قابل گذشت می باشد و حتی اگر شاکی به متهم رضایت دهد این جرم از جنبه عمومی آن رسیدگی خواهد شد.

 

مجازات جعل عنوان دکتر

در ماده واحده قانون مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی که پیشتر آن را بررسی نمودیم بیان شده است که مجرم مرتکبین به جعل عنوان دکتر به مجازات ماده (556) فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

حال بهتر است به این ماده نگاهی انداخته و آن را بررسی نماییم.

ماده 556 مجازات اسلامی می گوید: هر کس بدون مجوز و به صورت علنی لباس‌های رسمی مأموران نظامی یا انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا نشانها، مدالها یا سایر ‌امتیازات دولتی را بدون تغییر یا با تغییر جزئی که موجب اشتباه شود مورد استفاده قرار دهد در صورتی که عمل او به موجب قانون دیگری مستلزم‌ مجازات شدیدتری نباشد به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال تا ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال محکوم خواهد شد. و در صورتی که از این عمل خود سوء‌ استفاده کرده باشد به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پس مطابق با این ماده مجازات جعل عنوان دکتر شامل سه ماه تا یک سال حبس و یا جریمه نقدی از بیست و پنج تا صد میلیون ریال خواهد بود.

 

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله مجازات جعل عنوان دکتر و تمامی موارد مرتبط با آن را را بررسی نمود. توصیه همیشگی ما این است که پیش از اعتماد و مراجعه به پزشک از مورد تایید بودن مدارک تحصیلی او اطمینان حاصل نموده و درباره او تحقیق نمایید تا در دام افراد سودجو و کلاهبردار نیوفتاده و از آسیب های مادی و معنوی آن در امان باشید.

شما می توانید برای پرسیدن سوالات خود درباره جعل عنوان دکتر و دریافت مشاوره تلفنی با شماره های  02188928452 و 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ تماس بگیرید و یا برای مشاوره حضوری پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

به این مطلب امتیاز دهید
این نوشته منتشر شده در اخبار حقوقی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button