گواهی تجرد چیست

گواهی تجرد چیست

یکی از مهم ترین روابط میان آدم ها عقد ازدواج است و به این دلیل که ازدواج امری مقدس می باشد و مهم ترین پیوند میان زن و مرد نیز می باشد در شرع و قانون قواعد خاصی را برای آن در نظر گرفته اند. احترام به این پیوند مقدس واجب می باشد و افراد نباید در این امر از فریب و دروغ استفاده نمایند. گاها دیده ایم که افرادی ازدواج سابق خود را از شریک جدید زندگیشان پنهان می نمایند که این موضوع مصداق رایج فریب در ازدواج بوده و قابل پیگیری قانونی می باشد. 

فردی که مورد سو استفاده قرار گرفته و فریب خورده است می تواند طرف مقابل را قانونا مجازات نماید اما این موضوع باعث جبران صدمات روحی که این فرد خورده است نمی شود بنابراین برای پیشگیری از این اتفاق قانون گذار راهی را ارائه نموده است که با آن وضعیت تجرد طرف مقابل بررسی می شود و برای او گواهی تجرد صادر خواهد شد که تایید کننده تجرد فرد می باشد. گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در ادامه این مقاله بررسی می نماید که گواهی تجرد چیست و چه کاربردی دارد.

 

گواهی تجرد

همانطور که گفته شد به این دلیل که ازدواج امری مقدس می باشد و در شرع و قانون بسیار قابل احترام است نباید در این امر از فریب و کلک استفاده کرد. یکی از فریب هایی که بعضا افراد در این امر استفاده می کنند پنهان نمودن ازدواج های پیشین از همسر جدید خود می باشد که منجر به آسیب های جدی و صدمات زیادی به فرد مقابل می شود. به همین دلیل قانون مسیری را برای بررسی وضعیت تجرد افراد ارائه کرده است که منجر به صدور گواهی تجرد می شود.

در این گواهی تمامی اطلاعات مربوط به ازدواج افراد ذکر می شود به طور مثال در صورتی که فرد قبلا ازدواج نکرده باشد این موضوع ذکر شده و در صورتی که فرد قبلا ازدواج کرده باشد تمامی موارد مرتبط به ازدواج‌ های سابق که منجر به طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع یا فوت همسر باشد، در این گواهی ثبت می شود.

نکته مهم این است که هر فرد تنها می تواند درخواست گواهی تجرد برای خودش را داشته باشد و هیچ کس نمی تواند برای دیگری درخواست گواهی تجرد نماید.

اغلب در مدت کوتاه چند روزه این گواهی صادر شده و به راحتی باعث از بین رفتن دغدغه اشخاصی می شود که قصد اطلاع از سابقه تجرد فرد مورد نظر خود برای ازدواج را دارند.

 

دلایل نیاز به دریافت گواهی تجرد

معمولا افرادی که درخواست صدور گواهی تجرد را دارند ایرانی هایی می باشند که در خارج از کشور سکونت دارند چرا که در خارج از ایران وضعیت تاهل افراد تنها از طریق این گواهی محرز می شود اما افراد ساکن در داخل ایران غالبا به وضعیت شناسنامه استناد می نمایند و در کمتر مواردی درخواست صدور گواهی تجرد مشاهده می شود البته بعضا پیش می آید که خانواده دختر از خواستگار او این گواهی را درخواست می نماید.

باید بدانید که بعضی از مشاغل نیز می باشند که به هنگام استخدام فرد از او درخواست گواهی تجرد می نمایند تا وضعیت تاهل او را تا زمان صدور گواهی بررسی نمایند. 

گواهی تجرد چیست

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی تجرد

در صورتی که درخواست صدور گواهی تجرد را داشته باشید می بایست مدارک ذکر شده در ادامه را با خود به همراه داشته باشید.

شناسنامه و کارت ملی فرد درخواست کننده

یک نسخه کپی شناسنامه و کارت ملی و یا هر مدرک هویتی دیگر

فرم مربوط به درخواست گواهی که می بایست آن را تکمیل نمایید

هزینه مورد نیاز برای ثبت درخواست مطابق با تعرفه

در صورتی که از وکیل برای روند کار استفاده می نمایید می بایست وکالت‌ نامه رسمی و قانونی تنظیمی نیز در مدارک موجود باشد

 

مراحل صدور گواهی تجرد

در صورتی که قصد اقدام برای دریافت این گواهی را دارید بهتر است از مراحل ارائه درخواست آن مطلع باشید. برای راحت تر کردن کار خود در این امر می توانید از یک وکیل طلاق مجرب بهره بگیرید. 

عموما درخواست گواهی تجرد افرادی که داخل کشور ساکن می باشند می بایست به اداره ثبت احوال محل سکونت شخص ارائه شود اما افرادی که در خارج از کشور سکونت دارند می بایست در کشور محل سکونت خود برای ثبت درخواست گواهی تجرد به کنسول‌ گری‌ ایران یا سازمان‌های مربوط به امور ایرانیان مهاجر مراجعه نمایند. 

البته که روش درخواست گواهی تجرد به صورت آنلاین به تازگی ایجاد شده است که متقاضیان می بایست به وبسایت رسمی سازمان ثبت احوال کشور مراجعه نموده و در سامانه درخواستشان را ثبت نمایند. 

روش دیگری که برای صدور گواهی تجرد موجود است مراجعه به اداره سجلات و احوال شخصیه که در وزارت امور خارجه واقع شده است می باشد.

برای تحویل گرفتن گواهی‌ تجرد صادر شده تنها می بایست به اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور که آدرس آن به شرح زیر می باشد مراجعه نمود.

( تهران، خیابان امام خمینی نبش شیخ هادی )

 

نکات مهم در مورد گواهی تجرد

در صورتی که درخواست کننده در خارج از ایران ساکن باشد می بایست اقدام به ترجمه گواهی توسط دارالترجمه رسمی نماید و سپس تأیید وزارت امور خارجه ایران را از طریق دفتر امور مترجمان وزارت دادگستری دریافت نماید. هر کدام از این مراحل شامل هزینه های جداگانه ای نیز می باشد.

نکته مهمی که درباره زمان اعتبار گواهی تجرد وجود دارد این است که این گواهی دارای مدت اعتبار نمی باشد اما محلی که می خواهید گواهی را به آنجا ارائه نمایید زمان خاص خود را برای مدت اعتبار گواهی مشخص می نماید. به طور مثال کشور ترکیه مدت زمان یک ماه را پس از صدور گواهی برای اعتبار آن در نظر می گیرد.

 

کلام آخر

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله بررسی نمود که گواهی تجرد چیست و موارد لزوم دریافت آن و همچنین مراحل صدور آن را نیز برای شما تشریح نمود. شما می توانید برای پرسیدن سوالات خود درباره گواهی تجرد و دریافت مشاوره تلفنی با شماره های 02188928452 و09124726641 تماس بگیرید و یا در صورت نیاز به مشاوره حضوری با وکیل خانواده ما پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در خانواده,طلاق می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button