دادخواست تعدیل اقساط مهریه

جرم معامله صوری

مطابق با قانون مدنی پس از عقد نکاح، زن مالک مهریه می باشد و حق هرگونه تصرف در آن را نیز دارد. زوجه هر زمان که بخواهد می تواند اقدام به دریافت مهریه خود نماید اما معمولا زنان این حق قانونی خود را هنگام جدایی و طلاق از مرد طلب می کنند. همچنین مردان می توانند از مراجع قضایی درخواست تقسیط مهریه را داشته باشند که پیش تر شرایط آن را بررسی نموده ایم.

اما موضوع دیگری که زوجین در این مواقع با آن روبرو می شوند درخواست تعدیل مهریه می باشد. هر چند که در گذشته این موضوع وجود نداشت اما امروزه با تعیین مهریه به نرخ روز طرح تعدیل مهریه نیز به وجود آمده است. حال این سوال پیش می آید که طرح تعدیل مهریه چیست؟ گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به موضوع تعدیل مهریه و شرایط آن و همچنین دادخواست تعدیل اقساط مهریه می پردازد.

جهت دریافت مشاوره از دیده بان حقوق امیر با شماره های زیر تماس حاصل فر مایید.

شماره تماس : 02188928542_02188928452

آدرس : تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57

 

تعدیل مهریه چیست

به طور کلی تعدیل مهریه یعنی کاهش و یا افزایش آن به منظور بر قراری عدالت چرا که کلمه تعدیل نیز در لغت معنی ایجاد عدالت را می دهد. معمولا تعدیل مهریه در دو صورت مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

اول تعدیل در مبلغ کل مهریه می باشد که این مورد صراحتا در تبصره یک ماده 1082 قانون مدنی بیان شده است. تبصره این قانون اشعار می دارد: چنانچه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند. باید بدانید این تبصره در سال 1376 برای برقراری عدالت در حقوق زنان به این ماده الحاق شده است.

دوم تعدیل مهریه هنگام پذیرفتن قسطی شدن آن توسط دادگاه می باشد که در این حالت مرد باید قسمتی از مبلغ را تحت عنوان پیش پرداخت و مابقی مبلغ را به صورت اقساط ماهیانه به زن بدهد تا موقعی که بدهی او کاملا تصویه شود. در این حالت هم زن و هم مرد می توانند درخواست تعدیل مهریه را داشته باشند که در ادامه هر دو را بررسی خواهیم کرد.

دادخواست تعدیل اقساط مهریه
دادخواست تعدیل اقساط مهریه

دادخواست تعدیل مهریه

تاکنون با تعدیل مهریه و حالت های آن آشنا شدیم و گفتیم که در حالت دوم هم زن و هم مرد می توانند درخواست تعدیل اقساط مهریه را داشته باشند. حال می خواهیم به بررسی هر دو حالت بپردازیم.

با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در ایران و افزایش نرخ تورم مرد موظف است پس از تقدیم دادخواست تقسیط مهریه و پذیرفته شدن آن نزد دادگاه، مهریه مشخص شده توسط دادگاه را در زمان معین به زن پرداخت نماید و در صورت پرداخت نکردن زن می تواند درخواست حکم جلب او را از مراجع قضایی داشته باشد. پرداخت این اقساط و تسویه مهریه ممکن است چند سال زمان ببرد که طی گذشت این چند سال امکان تغییر در شرایط و زندگی زن و مرد وجود دارد. تغییر وضعیت مالی مرد تاثیر زیادی در حکم خواهد داشت بنابراین قسط بندی مهریه با توجه به تحول شرایط در آینده می باشد.

اگر مرد پس از تقسیط مهریه مالی به دست آورد به طور مثال ارثی به او برسد و یا حقوق دریافتی او افزایش چشمگیری داشته باشد زن می تواند به دلیل تغیرات به وجود آمده در وضعیت مالی مرد، دادخواست تعدیل مهریه را برای تغییر شیوه پرداخت مهریه به دادگاه تقدیم نماید. در چنین حالتی دادگاه شرایط را بررسی می نماید و حکم جدید خود را صادر می کند.

اما گاهی مواقع ممکن است مرد پس از تقسیط مهریه دچار بیماری شود و یا به علت بیکاری حقوقی دریافت نکند و یا هر اتفاق دیگری که باعث می شود او نتواد اقساط تعیین شده مهریه توسط دادگاه را در تاریخ مشخص شده به زن پرداخت نماید. در ایت حالت مرد نیز می تواند دادخواست تعدیل مهریه را به دادگاه تقدیم نماید. در این حالت نیز دادگاه با بررسی شرایط حکم جدیدی را صادر خواهد کرد.

 

شرایط تعدیل مهریه چیست؟

پس از توضیح تعدیل مهریه و بررسی دادخواست آن این سوال پیش می آید که اصلا در چه شرایطی می توان درخواست تعدیل مهریه را داشت؟ آیا شرایط خاصی برای آن مشخص شده است؟ در جواب باید بگوییم بله شرایطی باید وجود داشته باشد تا بتوان خواستار تعدیل مهریه بود و دادخواست آن را به دادگاه تقدیم کرد که در ادامه این شرایط را بازگو خواهیم کرد.

اولین شرط برای تعدیل مهریه پذیرفته شدن دادخواست اعسار مهریه از طرف مرد می باشد. دادگاه باید اعسار او را قبول و حکم به پرداخت قسطی مهریه به زن داده باشد.

دومین شرط در مواقعی می باشد که دادگاه دادخواست اعسار مرد را در صورتی پذیرفته باشد تا در مدت زمان تعیین شده و مشخصی، زوج کلیه مهریه زوجه را به او بپردازد.

دادخواست تعدیل اقساط مهریه
دادخواست تعدیل اقساط مهریه

نمونه دادخواست تعدیل اقساط مهریه

در ادامه یک نمونه دادخواست تعدیل اقساط مهریه از طرف مرد را با هم بررسی می نماییم.

نام و نام خانوادگی خواهان………….. نام پدر………… شغل ………….. محل دقیق اقامت شامل شهر،خیابان،کوچه،پلاک و واحد

نام و نام خانوادگی خوانده…………… نام پدر………… شغل ………….. محل دقیق اقامت شامل شهر،خیابان،کوچه،پلاک و واحد

نام و نام خانوادگی وکیل یا نماینده قانونی …………… نام پدر………… شغل ………….. محل دقیق اقامت شامل شهر،خیابان،کوچه،پلاک و واحد

تعیین خواسته و بهای آن: صدور حکم مبنی بر تعدیل اقساط مهریه

دلایل و منضمات دادخواست:

1- فیش حقوقی

2- شهادت شهود

3- حکم قطعی اعسار 

متن دادخواست: 

ریاست محترم دادگاه خانواده

با سلام

احتراما اینجانب …………. به موجب دادنامه شماره ……………. محکوم به پرداخت مهریه زوجه به میزان (به طور مثال) ده قطعه سکه بهار آزادی به صورت نقدی و ماهیانه یک سکه بهار آزادی می باشم. اما با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب حال حاضر و رشد و افزایش قیمت بهای سکه آزادی و تورم اقتصادی و افزایش نرخ مایحتاج زندگی قادر به پرداخت میزان یک سکه به صورت ماهیانه به زوجه نبوده و حتی از تامین هزینه های جاری زندگی خویش عاجز می باشم. لذا با توجه به مراتب فوق درخواست تعدیل اقساط محکوم به مورد استدعا می باشد.

با تشکر و تجدید احترام

 

گروه وکلای دیده بان حقوق امیر در این مقاله به دادخواست تعدیل اقساط مهریه و شرایط آن پرداخت و همچنین یک نمونه دادخواست تعدیل مهریه را نیز بررسی نمود. شما می توانید برای پرسیدن سوالات خود درباره نحوه تنظیم دادخواست و مشاوره تلفنی با شماره های 0۹۱۲۴۷۲۶۶۴۱ و 02188928452 تماس گرفته و یا برای مشاوره حضوری و تنظیم دادخواست توسط وکیل طلاق و  خانواده پس از هماهنگی به آدرس تهران، خیابان فلسطین شمالی، نبش کوچه شهید نجف غزایی عتیق، پلاک 475، طبقه پنجم، واحد 57 مراجعه فرمایید.

 

3.5/5 - (13 امتیاز)
این نوشته منتشر شده در مطالب حقوقی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button